See vanuminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "vanua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vanua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanuminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanuminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "vanua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of vanua"
],
"id": "en-vanuminen-fi-noun-P7mt0DgT",
"links": [
[
"vanua",
"vanua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 83",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 95",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 95",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of vanua",
"felting, matting (of fabrics, garments: becoming smaller and more dense, e.g. by becoming wet and then being pressed)"
],
"id": "en-vanuminen-fi-noun-q4S3rn73",
"links": [
[
"vanua",
"vanua#Finnish"
],
[
"felting",
"felting"
],
[
"matting",
"matting"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nuˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "vanuminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/4 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "vanua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vanua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanuminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanuminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "vanua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of vanua"
],
"links": [
[
"vanua",
"vanua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of vanua",
"felting, matting (of fabrics, garments: becoming smaller and more dense, e.g. by becoming wet and then being pressed)"
],
"links": [
[
"vanua",
"vanua#Finnish"
],
[
"felting",
"felting"
],
[
"matting",
"matting"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nuˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "vanuminen"
}
Download raw JSONL data for vanuminen meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.